Adolf ZIKA - fotograf, režisér, producent
osobní stránky
Curriculum vitae
Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Vystudoval střední pedagogickou školu. V roce 1988 se stal členem Střediska vrcholového sportu Praha. Získal titul juniorského mistra republiky v judu a byl bronzovým medailistou evropského turnaje juniorů ve Vídni. V roce 1990 odcestoval na Budo University of Katsura do Japonska, kde absolvoval tréninkový pobyt pod vedením nejlepších judistů světa. Po svém návratu s judem bez udání oficiálního důvodu ze dne na den přestal.
Vše, co se o světě nedozvěděl jako sportovec, se snažil dohnat v následujících letech. Věnoval se hudbě a organizoval bláznivé projekty. V roce 1993 hrál na elektrickou kytaru v hardcorové skupině Serious Music. Skládal hudbu a psal texty.
V roce 1994 začal fotografovat a rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo – sport série. V roce 1996 pracoval pro německé cestovní kanceláře v Kolíně nad Rýnem. Následně si ho za svého kmenového fotografa vybrala módní značka Pietro Filipi. Na jaře 1997 otevřel v Praze své vlastní studio. Začal fotit módu a reklamu a přicházely první velké zakázky pro značky jako Hermès, Australian Bodycare, Speedo a mnoho dalších. Fotil katalogy módy na nejrůznějších místech planety, vytvářel kalendáře a zakázky v Austrálii, na Barbadosu, na Havaji, v Dominikánské republice a desítkách dalších lokalit. Pracoval pravidelně pro časopis Playboy, kde vytvořil i mnoho titulních stran. V letech 1997 až 1999 vedl a vytvářel fotografickou podobu cestovní kanceláře Fischer a letecké společnosti Fischer Air.
V roce 1999 založil filmovou a produkční společnost ZIPO film.
Na podzim roku 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem. Poté byl zařazen do prestižního celosvětového kalendáře této značky, ve kterém byly jeho fotografie společně s fotografiemi například kanadské rockové hvězdy Bryana Adamse.
Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, do kterého zapojil na 120 nejlepších fotografů z České republiky a dalších čtyř zemí. Výsledkem byla výpravná publikace POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ, Jeden den v životě České republiky. O rok později byl Adolf Zika zařazen do knihy Osobnosti české reklamní a módní fotografie.
Od roku 2001 režíruje televizní spoty, kterých má nyní na svém kontě více jak sto.
V roce 2001 navázal dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange. Pro Orange Slovensko vytvořil v Jihoafrické republice celý firemní rebranding této značky. V letech 2001 až 2005 byl oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx, se kterým procestoval celou Evropu.
V roce 2002 se zařadil mezi nejlépe prodávané české autory na Paris Photo v pařížském Louvru, kde jej zastupovala Leica Gallery Prague. V témže roce zvítězil v tendru na fotografa komerční televize Nova a následně vytvořil fotografické pojetí a kreativní promo vizuály všech programů. Pracoval pro Ministerstvo zahraničních věcí, kde připravoval oficiální knihu České republiky při vstupu do EU.
V roce 2003 podepsal smlouvu s vydavatelstvím Presco Group na každoroční autorský kalendář v knižní distribuční síti.
V červnu 2004 byl zatčen za velice nejasných okolností, následoval tříměsíční pobyt v koluzní vazbě. Po dvouletém procesu byl bez jakéhokoli vysvětlení zproštěn viny. V září 2004 vystavoval opět na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem, tentokrát ale v expozici Olympus E-system Gallery. Jeho fotografie byly součástí výstavy Černobílá minulost a současnost, uspořádané v rámci Interkamery 2006. Zde byla vystavována díla tří klasiků české fotografie (Drtikola, Chocholy a Sudka) spolu s díly tří současníků zastupujících tři generace: Saudek, Vano, Zika.
V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci 6 DAYS AND 24 HOURS OF LE MANS v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Světu rychlých kol se věnoval i v letech 2006 a 2007, kdy pracoval na projektu A1GP Season 2006/07. Výsledkem je obsáhlá fotografická publikace, zachycující dramatické okamžiky A1GP sezóny, ale i detailní pohledy do zákulisí každého závodu.
Začátkem října roku 2006 se na českých a slovenských pultech objevila poměrně výpravná a na české poměry luxusně adjustovaná černobílá částečně retrospektivní publikace s příznačným názvem LUXURIOUS LUMINESCENCE, která vyšla pod hlavičkou vydavatelství Presco Group.
V roce 2007 jako scénárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o světově proslulém fotografovi Janu Saudkovi s názvem JAN SAUDEK - V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU. Film byl připraven v česko-americké koprodukci. Rok nato získal cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě. Další úspěchy: Selection - Seoul International Film Festival (Jižní Korea), Krakow Film Festival (Polsko), Rhode Island International Film Festival (USA), European Film Festival London (UK), Competition: Moving Image Film Festival Toronto (Kanada).
Následující rok natočil Adolf Zika celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON, který byl zařazen do official selection na mezinárodním festivalu Milano International FICTS Festival.
V roce 2009 vyšla kniha ONE YEAR OF MY LIFE in 3285 Pictures by Adolf Zika in Co-operation with Leica, celosvětově unikátní fotografický projekt, který popisuje jeden rok všedního i nevšedního života Adolfa Ziky v devíti fotografiích denně. Na základě hlavní myšlenky této knihy založil téhož roku unikátní webový projekt WEEK OF LIFE, jehož hlavním cílem je vytvořit největší fotoknihovnu lidstva.
S celoživotním přítelem sochařem Petrem Schelem alias hudebníkem Petrem Brantem připravili ve stejném roce desku s názvem DESET LET V SUDU, kolekci hudby k připravovanému celovečernímu filmu na základě skutečné události a námětu, který sám Adolf Zika napsal.
V roce 2010 se opět ujal režijní taktovky a natočil dokumentární film TICHÁ VÁŠEŇ. V říjnu téhož roku vyšla kniha IN THE SHADOW OF LIGHT neboli Ve stínu světla. Nejedná se pouze o černobílé akty, ale také o syrové portréty osobností či pohledy do krajiny, kde se zastavil čas. V každém případě umělecké aktové fotografie převažují a tvoří tak hlavní kostru publikace.
V únoru 2012 byla Adolfu Zikovi předána cena METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“, který jakožto autor a režisér vytvořil pro společnost Mountfield a.s.
Dokument Le Mans Phenomenon byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci čtrnácti festivalů na pěti kontinentech na World FICTS Challenge - Sport movies & TV.
Později toho roku režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!, který vytvořil v koprodukci s Českou televizí. Pro film si přizval Aloise Fišárka, legendu mezi filmovými střihači, a započal tak s ním dlouhodobou spolupráci.
Od roku 2013 spolupracuje Adolf Zika na věhlasném kalendáři společnosti Stock, který je často označován jako český Pirelli, a druhým rokem stojí za grafickým konceptem a fotografickým zpracováním.
V roce 2014, po třech úspěšných dokumentech a sedmi letech psaní scénáře, se Adolf Zika rozhodl natočit svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekes v hlavních rolích.
Projekt Week of Life se od založení v roce 2009 stal součástí českého kulturního dědictví a rozšířil se do téměř padesáti zemí světa. Začátkem roku 2015 začne vycházet také v tištěné verzi jako celospolečenský časopis.
Dlouhodobě pak Adolf Zika pracuje na projektu CHARISMA, ve kterém se věnuje portrétům osobností jako je Miloš Forman, Johnny Depp, Denny Trejo, Mika Häkkinen, Boris Becker, Emerson Fittipaldi a mnoho dalších.
Černobílé fotografie Adolfa Ziky jsou zvětšovány klasickou metodou, foceny na negativní film a nejsou digitálně upraveny. Z převážné většiny jsou časově nezařaditelné a nezasažené vlivem moderní doby. Možná i proto je vyhledávaným autorem soukromých sbírek. Na svých cestách za fotografií navštívil více než 48 zemí světa.