Antonín CHAROUZ

Curriculum vitae

• 36 mistrovských titulů (po sezoně 2007)
• mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. B (1985)
• mistr Evropy v závodech automobilů do vrchu sk. N (1992)
• mistr FIA - Zóna Střední Evropa v závodech automobilů na okruzích (2005)
• 8x mistr Československa v závodech do vrchu
• 7x mistr Československa v závodech automobilů na okruzích
• 16x mistr České republiky v závodech automobilů na okruzích
• vítěz závodu Pikes Peak (1994)
• vítěz závodu mistrovství světa cestovních vozů na okruzích (1987)
• mistr Rakouska v závodech do vrchu (1992)
• mistr ČSR v automobilových soutěžích (1976)
• zakladatel agentury BPA sport marketing
• manažer závodních jezdců Tomáše Engeho, Jarka Janiše, Erika Janiše, Jana Charouze, Adama Lacka a Romana Kresty
• zakladatel závodu Ford Fiesta Cup v ČR
• pořadatelství závodu Euro F3000, DTM a A1GP v ČR
• 5x vítězem ankety Zlatý volant
• cena Fair play od mezinárodního olympijského výboru

Základní informace
Automobilový závodník Antonín Charouz se může pochlubit rozsáhlým výčtem úspěchů. V sezoně 2007 rozšířil svou neobyčejnou sbírku již na 36 mistrovských titulů! K největším milníkům kariéry patří dva tituly evropského šampióna v závodech do vrchu z let 1985 (skupina B) a 1992 (skupiny N). Třikrát startoval v Americe v závodě do vrchu Pikes Peak, který je považován za neoficiální mistrovství světa v závodech automobilů do vrchu. V roce 1994 zde vyhrál svou kategorii a vytvořil nový tratový rekord. Antonín Charouz je také jediným českým jezdcem, jenž dokázal vyhrát závod mistrovství světa v závodech cestovních automobilů na okruzích. K dalším významným úspěchům Antonína Charouze na zahraničních tratích patří titul mistra Rakouska v závodech do vrchu (1992) nebo vítězství v Poháru FIA - Zóna Střední Evropa v závodech na okruzích (2005). Na domácí scéně automobilového sportu již získal 32 mistrovských titulů a to jak na okruzích, tak v závodech do vrchu i v automobilových soutěžích. Svou sbírku úspěchů rozšiřuje dodnes, neboť se s vozem Mercedes-Benz AMG C-Klasse DTM pravidelně účastní podniků Mezinárodního mistrovství České republiky v závodech na okruzích Divize 4 a stále zůstává pro své soupeře obrovským měřítkem. Antonín Charouz je také pětinásobným vítězem prestižní ankety Zlatý volant (1985, 1988, 1989, 1990 a 1992) a držitelem mnoha dalších trofejí, včetně ceny Fair play udělované Mezinárodním olympijským výborem.

Mezitím ovšem stačil v motoristickém sportu projevit i své organizační a manažerské schopnosti. Pochopil, že k závodění zdaleka nestačí jen točit volantem: stal se prvním našim závodníkem, startujícím v červenobílých barvách firmy Marlboro. V roce 1993 založil Bohemian Promotion Agency (později BPA sport marketing a.s.), původně za účelem organizačně i finančně podporovat české závodní jezdce. Postupně se její aktivity ale rozrostly v další motoristické akce, které podpořily rozvoj motoristického sportu v České republice.

Prostřednictvím agentury BPA se podílel nejen na domácích automobilových šampionátech, které po společenské stránce pozvedl na evropskou úroveň, ale na naše tratě přivedl celou řadu zajímavých závodů. Nejprve Fiesta Cup, který se svého času stal hitem domácí motoristické scény, a později i další: formuli Ford, formuli BMW, závod seriálu Euro F3000, v letech 2004 a 2005 to byl prestižní šampionát DTM a v říjnu 2006 poprvé také seriál A1GP Světový pohár motoristického sportu.

BPA se ovšem starala a stará i o řadu našich jezdců, kteří se postupně začali prosazovat na zahraničních tratích. Asi nejznámějším z nich je Tomáš Enge, který se v roce 2001 stal prvním Čechem, jenž jel závody formule 1, později se pravidelně objevoval v elitní americké sérii IRL, zářil při „čtyřiadvecetihodinovce“ v Le Mans a v současnosti patří k nejlepším jezdcům světa v závodech vozů Grand Turismo. Liberecký rodák ale není zdaleka jediným jezdcem, o kterého se Charouzova společnost stará. V roce 2005 dovedl do světového šampionátu rallye Romana Krestu, Jarek Janiš startoval v šampionátech F3000, DTM, FIA GT i Le Mans Series, jeho mladší bratr Erik vyhrál mistrovství Evropy motokár třídy ICC125, Škoda Octavia Cup a stal se (2007/2008) jedničkou českého národního týmu v šampionátu A1GP Světový pohár motoristického sportu. Ve skupině jezdců nechybí ani mladý Jan Charouz, který v sezoně 2007 ohromil svými výkony v Le Mans Series v prestižní kategorii LMP1, kde patřil k absolutně nejrychlejším pilotům vozů s benzinovými motory. Pod ochranná křídla agentury BPA spadá také talentovaný Adam Lacko.

Vlastní tým nasadila společnost Charouz Racing System do prestižních seriálů, jako je např. evropský šampionát Formule 3000, Antonín Charouz také stojí v čele českého týmu v A1GP, tým Škoda Charouz Racing System - Lola/Judd sbíral úspěchy v sezoně 2007 v seriálu Le Mans Series a zazářil i v legendárním závodě 24 hodin Le Mans, kde v téže sezoně vybojoval při svém debutu fantastické 8. místo absolutně.

Ovšem manažerské schopnosti Antonína Charouze se nezastavily u žádné z těchto bran. Není proto nejmenších pochyb o tom, že bez jména Charouz a bez jím založené agentury BPA by naše motoristická scéna nejspíš vypadala jinak. Přinejmenším by byla neúplná.